Hrvatsko planinarsko društvo "BELIŠĆE"

22.11.2009. – SKUP MARKACISTA DILJA

Tradicionalna planinarska manifestacija po 13. put u organizaciji HPD «Tikvica» iz Županje.

Ne odnosi se isključivo na markaciste već na sve planinare.

Skup je održan kod lovačke kuće «Prezdanak».

Počeli smo se sakupljati između 9 i 10 sati a razišli u 16 sati.

Tu nas je domaćin dočekao sa rakijom, čvarcima, švarglom, lukom i kruhom.

Glavni vodič je Berislav Tkalac na čelu, Emilija Marković u sredini grupe i kao „metla“ Vlado Matanović.

Od kuće 40 min. hoda naša prva postaja odmora je na vrhu Lipovica – 351 m.

Kraće smo se zadržali na „Međi“ gdje markacije lijevo prema zapadu odlaze na Čardak, a mi smo desno prema istoku skrenuli na Lipovicu.

Ravno prema sjeveru nemarkirana vlaka vodi do makadamske ceste kojom je moguće doći do izletišta Bazovac pokraj Slobodne vlasti.

Mi smo se sa Lipovice u pravcu sjevera spustili do spomenute ceste i bez markacija krenuli na istok prema Đakovačkim Hrkanovcima.

Skrenuli smo prema jugu drugom makadamskom cestom sa koje smo naglo uz brdo izišli na hrbat Srpljani – 291 m.

Od Srpljana makadamskom cestom kroz šumu tzv. Bratiljevac niz brdo imali smo do kuće još 2 km hoda.

Hodali smo od 10:00 do 13:00 sati.

Skupu je bilo prisutno 105 planinara iz 11 društava ( jedno iz BiH – „Čičak“ Orašje ).

Za ručak je poslužena pečena prasetina sa kruhom i salatama uz sve vrste « tekuće problematike».

Društvo su svojom svirkom veselili Šimo i Joso Dominković.

Dan je bio ugodan za hodanje, a cijelo vrijeme nas je pratila magla.